МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо виявлення працівниками Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України фактів незаконного перевезення іноземців та осіб без громадянства через територію України
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо виявлення працівниками Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України фактів незаконного перевезення іноземців та осіб без громадянства через територію України
На виконання Программ боротьби з незаконною міграцією на 2001-2004 роки, затвердженої Указом Президента України від 18 січня 2001 року № 22/2001, та п. 10 Рішення Міжвідомчої наради з питань координації заходів, спрямованих на боротьбу з незаконною міграцією, № 9126/Бл від 15 липня 2004 року, а також з метою боротьби з організованими формами незаконної міграції останнім часом в Україні послідовно вживається комплекс організаційно-практичних заходів. Щорічно затримується кілька десятків тисяч нелегальних мігрантів. Така ж їх кількість не пропускається через державний кордон.
Цими методичними рекомендациями узагальнюється досвід з механізму виявлення працівниками Державтоінспекції МВС України фактів незаконного перевезення іноземців та осіб без громадянства через територію України.
1. Практика виявлення фактів перевезення нелегальних мігрантів на автомобільному транспорті
Результати роботи працівників Державтоінспекції щодо виявлення фактів незаконного перевезення мігрантів в значною мірою залежить від умілої організації цієї роботи з боку командного складу підрозділів, рівня професійної підготовки та спостережливості інспекторів дорожньо-патрульної служби.
При організації цієї роботи необхідно керуватися актами Президента України, Кабінету Міністрів України та нормативно-правовими актами МВС України. Спільно із зацікавленими правоохоронними органами встановити можливі шляхи перевезення нелегальних мігрантів, скласти списки водіїв і транспортних засобів, причетних до їх перевезення, та постійно здійснювати відповідні відпрацювання.
У повсякденній роботі, працюючи на посту, маршруті патрулювання, працівникові Державтоінспекції під час нагляду за дорожнім рухом необхідно звертати увагу на транспортні засоби, які можуть використовуватися для перевезень незаконних мігрантів. Під час проведения заходів щодо виявлення таких осіб, як правило, застосовуються автомобілі без спеціальних позначень.
Особлива увага звертається на транспорты засоби, що рухаються поза магістральними шляхами (об'їзні дороги), вантажні автомобілі, кузова яких закриті тентами, та на автомобілі, у салоні яких знаходиться значна кількість людей, тощо. Поза увагою не повинен бути залишеним також той факт, що перевізники нелегальних мігрантів можуть супроводжуватися іншими автомобілями із так званими "спостерігачами". Під час зупинки транспортного засобу слід звертати увагу на інші автомобілі, які зупиняються одночасно на відстані.
Для перевезення нелегальних мігрантів можуть використовуватися багажні відділення автобусів, які виконують міжрегіональні рейси, або маскуватися під вантаж (дошки, брус тощо).
Поведінка водія транспортного засобу, який зупинили працівники Державтоінспекції для перевірки, повинна бути під постійним контролем. Особливу увагу необхідно звертати на обличчя водіїв, їх міміку. Наприклад, відвернення погляду, бігаючий погляд чи погляди на місце вірогідного
схову мігрантів. Слід звертати увагу і на пасажирів транспортних засобів, яких перевіряють, на їх неадекватну поведінку. Це проявляється у знервованості та неможливості пояснити мету свого перебування в даному районі або в намаганні відволікти увагу співробітника.
Огляд транспортних засобів та підозрілих громадян, які в них знаходяться, з метою виявлення нелегальних мігрантів проводитися згідно з пунктом 6 статті 11, статтями 14 і 21 Закону України "Про міліцію" та з використанням методики, зазначеної, в цих Методичних рекомендаціях, і
дотриманням заходів особистої безпеки.
Під час огляду транспортного засобу слід звернути увагу на місця ймовірного схову нелегальних мігрантів вказаних, у цих Методичних рекомендациях, відповідність вантажу для даному району (наприклад, перевезення в південних реґіонах торішньої картоплі для продажу в червні місяці).
У разі виявлення факту незаконного перевезення мігрантів ужити вичерпних заходів до затримання водія та нелегальних мігрантів і негайно доповісти про це в чергову частину підрозділу.
2. Ознаки, які вказують на вірогідність того, що даний транспортний засіб використовується з метою незаконного перевезення мігрантів
Працівникам Державтоінспекції необхідно звертати увагу на ознаки, які вказують, що транспортний засіб використовується для незаконного перевезення мігрантів.
Про це можуть свідчити такі ознаки:
- перебування автомобіля з державними номерними знаками іншого регіону в прикордонному районі;
- безпідставне знаходження транспортного засобу біля автошляхів у прикордонному районі або регулярне здійснення руху в конкретних напрямках; безпричинне перевантаження автомобіля;
- наявність інформації оперативних підрозділів органів внутрішніх справ щодо використання зазначеного автомобіля для незаконного перевезення мігрантів або керування ним особою, яка раніше притягувалася до відповідальності за аналогічні правопорушення;
- безпосереднє виявлення під час огляду транспортних засобів потайних місць та нелегальних мігрантів.
3. Зупинення та огляд транспортного засобу з метою встановлення його використання для незаконного перевезення мігрантів
Зупинення та огляд транспортного засобу з метою виявлення незаконного перевезення ним мігрантів здійснюється працівниками Державтоінспекції відповідно до законів України "Про міліцію", "Про дорожній рух", "Про оперативно-розшукову діяльність", Положения про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету
Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341, іншими нормативно-правовими актами у сфері безпеки дорожнього руху.
Підставами для зупинення працівником Державтоінспекції транспортного засобу є:
- порушення водієм Правил дорожнього руху;
- повідомлення про те, що водій не виконав вимог працівника міліції щодо зупинення транспортного засобу;
- наявність даних про те, що транспортний засіб використовується з протиправною метою (перевезення нелегальних мігрантів, зброї, наркотиків тощо);
- інформація про те, що транспортний засіб знаходяться в розшуку;
- повідомлення оперативного чергового органу внутрішніх справ або керівника підрозділу Державтоінспекції про те, що водій транспортного засобу підозрюється в скоєнні правопорушення або злочину;
- виникнення перешкод для дорожнього руху, у тому числі внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Зупинення транспортного засобу працівник Державтоінспекції здійснює жестом руки або жезлом. При цьому він спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім на місце, де його слід зупинити.
Для привернення уваги водія може подаватися сигнал свистком, у разі необхідності - увімкнутим проблисковим маячком і (або) спеціальним звуковим сигналом. Жести працівника Державтоінспекції повинні бути зрозумілі всім водіям і пішоходам, подаватися своєчасно й так, щоб їх виконання не створювало аварійної обстановки та небезпеки для його життя. Огляд транспортного засобу повинен здійснюватися:
- при перевірці його технічного стану за місцем дислокації транспортних засобів з метою виявлення схованок;
- у разі надходження інформації про його використання з метою перевезення нелегальних мігрантів або під час нагляду за дорожнім рухом;
- під час зупинки водіїв транспортних засобів у разі скоєння адміністративних правопорушень, які пов'язані з безпекою дорожнього руху.
До огляду можуть залучатися працівники підрозділів з організації службового собаківництва із спеціально натренованим на пошук людей службовим собакою, а також інші спеціалісти залежно від обставин.
4. Методика проведения огляду транспортного засобу
3 метою проведения повного огляду транспортного засобу необхідно підготувати технічні засоби: дзеркала, засоби освітлення, набір викруток тощо.
При наявності спеціально натренованого службового собаки огляд транспортного засобу починається з обходу кінолога з метою пошуку людей.
Відповідно до вимог статті 16 Закону України " Про дорожній
рух" водій повинен:
- подати для перевірки документи, що посвідчують особу водія і пасажирів, та реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил - технічний талон);
- дати можливість оглянути транспортний засіб і перевірити номери його агрегатів.
Огляд транспортного засобу проводиться згідно з ч. 4 статті 264 КУпАП та в присутності особи, у власності (володінні) якої він є. У разі необхідності транспортний засіб може бути піддано огляду за участю двох понятих під час відсутності власника.
Залежно від виду транспортного засобу працівник Державтоінспекції проводить:
- перевірку та порівняння документів водія, на транспортний засіб та вантаж;
- огляд технічного стану транспортного засобу та додаткових його пристроїв;
- за можливості - огляд кабіни, салону, кузова з середини, а опломбовані місця звіряються з документами.
При огляді транспортного засобу необхідно візуально перевірити наявність пасажирів у салоні, вантажних відсіках, у причепах тощо. При цьому звертається увага на різного роду люки, кнопки або рукоятки для відкривання будь-яких додаткових відсіків, схованок для перевезення незаконних мігрантів в транспортному засобі. Перевіряється також наявність додатково виготовленого другого днища (стелі), у мікроавтобусах та джипах - багажний відсік, у пікапах глибина та висота кузова. Якщо є змога, перевірити відповідність ваги вантажу та фактичної ваги транспортного засобу. Перевірити можливість переховування мігрантів під вантажем або за ним. Особливу увагу потрібно приділяти такому вантажу, як дошки, брус тощо.
При перевірці автомобіля необхідно звертати увагу на сторонній шум у ньому, умовні сигнали водія.
5. Місця ймовірного схову незаконних мігрантів у транспортних засобах
Місцями ймовірного схову в транспортних засобах можуть бути:
- в автобусах та легкових автомобілях - багажні відсіки або місця для спеціального обладнання (балон з газом, верстат, інструмент тощо);
- в вантажівках з напівпричепом - простір між платформою кузова та ходовою частиною, простір між обшивкою частин кузова і внутрішньою стінкою.
6. Процедура документування правопорушень щодо незаконної міграції
Іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином (ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців").
У разі виявлення в транспортному засобі іноземців та осіб без громадянства, які знаходяться на території України незаконно, або встановлення прихованих чи замаскованих місць, які використовуються для перевезення нелегальних мігрантів, працівники Державтоінспекції негайно
повідомляють про це чергових Головних управлінь МВС України в м. Києві та Київській області або чергових УМВС України в областях, на території яких було це встановлено. Працівник Державтоінспекції повинен знаходитися на місці виявлення правопорушення до прибуття слідчо-оперативної групи територіального органу внутрішніх справ. За необхідності викликати швидку медичну
допомогу.
Згідно зі статтею 255 КУпАП уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ мають право складати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 206-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 статті 206-1 КУпАП за перевезення водіями іноземців та осіб без громадянства на порушення встановлених правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні і транзитного проїзду їх через територію України, якщо ці дії безпосередньо не пов'язані із незаконним перетинанням осіб через державний кордон України, складається адміністративний протокол. А у разі виявлення працівниками Державтоінспекції обладнаних власниками або водіями транспортних засобів спеціально прихованих або замаскованих місць, які використовуються для перевезення нелегальних мігрантів складається адміністративний протокол за ч.2 статті 206-1 КУпАП та затримується транспортний засіб і доставляється на спеціальний майданчик до прийняття судом
рішення у справі.
На водія чи власника транспортного засобу працівниками Державтоінспекції складається протокол про адміністративне правопорушення та роз'яснюються порушникові його права й обов'язки з відповідно до ст. 268 КУпАП.
Осіб, які супроводжують незаконних мігрантів, документують у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення згідно зі статтею 256 КУпАП зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час учинення і суть указаного правопорушення; прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є; пояснения порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила зазначене вище правопорушення. При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також цими особами.
Документа, що можуть посвідчувати особу - громадянина України є:
- паспорт громадянина України;
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
- дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт;
- посвідчення особи моряка;
- службове посвідчення;
- посвідчення водія чи інший виданий державним органом документ, який мае обов'язкові реквізити: прізвище, ім'я, по батькові, фотокартку, підпис відповідальної посадової особи, печатку або штамп установи, яка видала документ, дату видачі.
Для іноземців та осіб без громадянства - паспортні документи. Згідно зі статтею 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" паспортні документи - це національний паспорт або документ, який його замінює (посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне або тимчасове проживания тощо).
Питания, на які слід звертати увагу під час перевірки документів у іноземців, які перебувають на території України:
- іноземці, які на законних підставах прибули в Україну, повинні мати відмітку в паспортному документі (або талон до нього), що підтверджує законність перетинання кордону в пункті пропуску;
- дата та штамп про перетин кордону в паспортному документі іноземця, який прибув з країн безвізового в'їзду, надає йому право перебувати в Україні до 90 днів без реєстрації в ОВС;
- іноземці, які не мають у паспортах відміток про перетин кордону або перебувають понад 90 днів без реєстрації в ОВС, вважаються такими, що перебувають в Україні з порушенням установленого порядку на нелегальному становищі.
3 метою забезпечення всебічного, повного та об'єктивного розгляду адміністративної справи водії доставляються до територіальних органів внутрішніх справ. Транспортний засіб, який був знаряддям правопорушення, згідно зі статтею 265 КУпАП вилучається та доставляється працівниками
Державтоінспекції, у тому числі з використанням спеціальних транспортних засобів (евакуаторів), на спеціальні майданчики або стоянки Державтоінспекції для тимчасового зберігання. При вилученні транспортного засобу до протоколу про адміністративне правопорушення додається акт вилучення. Транспортний засіб вилучається до вирішення питания по суті судом.
При вилученні транспортного засобу складається протокол про його огляд і затримання в трьох примірниках (додаток 1). Автомототранспорт приймається на стоянку черговим по стоянці на підставі протоколу. Один з примірників цього протоколу додається до протоколу про
адміністративне правопорушення, другий - вручається порушникові, а третій - залишається в чергового по стоянці. Протокол підписується працівником ДАІ, який доставив транспорт, черговим по стоянці, водієм або власником, а в разі відсутності з будь-яких причин останніх - двома понятими.
Після складання протоколу транспортний засіб розміщується на виділеній стоянці, замикається, а ключі з відміткою про це в протоколі повертаються власникові або, у разі його відсутності, - черговому по стоянці.
Допуск власників або їх родичів до транспортних засобів здійснюється в присутності чергового по стоянці у виняткових випадках і на підставі письмового дозволу того підрозділу ДАІ, яким його вилучено. Цим самим підрозділом приймається рішення про повернення транспортного засобу власникові. Останній видається після складання акта видачі транспортного засобу та пред'явлення документів, що засвідчують особу одержувача, а також документів на транспортний засіб, необхідні дані яких записуються в книгу прийняття та видачі затриманих транспортних засобів. Акт складається у двох примірниках, один з яких залишається на стоянці, а інший видається особі разом з транспортним засобом. Особа, яка отримує транспортний засіб, надає працівникам Державтоінспекції
розписку (додаток 2).
Іноземці або особи без громадянства доставляються до райвідділу міліції за місцем скоєння правопорушення для вирішення справи по суті, про що складається рапорт, один екземпляр якого залишається в райвідділі, другий з відміткою посадовї особи райвідділу додається до протоколу про адміністративне порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 206-1 КУпАП.
Розгляд матеріалів адміністративної справи про правопорушення передбачений статтею 206-1 КУпАП, згідно зі статтею 221 КУпАП віднесено до відповідних територіальних судів. Відповідно до встановленого порядку матеріали адміністративної справи протягом однієї доби направляються до
суду за місцем учинення правопорушення.
НДЦ БДР МВС України
Додаток 1 до розділу 6 Методичних рекомендацій
ПРОТОКОЛ огляду та затримання транспорту
20___р. Місто____________________
Я,_____________________________________________________________________________
(посада, звання, прізвище та ініціали)
у присутності водія______________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживания)
та свідків: 1.____________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживания)
2.________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживания)
здійснив огляд і затримання_______________________________________________
(вид транспортного засобу)
марка___________________, двигун_________, шасі______________, рік випуску_________,
шини___________________________________________________________________________,
(перераховуються номери всіх шин)
номерний знак_____________, який належить__________________________________,
показания спідометра________________, наявність бензину (л)_________________________.
Перелік деталей та агрегатів, яких не вистачає__________________________________________
______________________________________________________________________________
Виявлені несправності за кожним агрегатом окремо_______________________________
______________________________________________________________________________
Наявність вантажу та інших речей, що містяться в автомобілі, та їх стан______________
______________________________________________________________________________
Затримання здійснено у зв'язку з___________________________________________
______________________________________________________________________________
Затриманий___________________________________Здав___________________________
(вид транспортного засобу) (прізвище, підпис)
Прийняв_____________________________________________________________________
(посада, звання, прізвище, ім'я та по батькові, підпис)
Протокол склав____________________________Поняті: 1._____________2.__________
(підпис) (підпис) (підпис)
Підпис водія (власника)____________________
Додаток 2 до розділу 6 Методичних рекомендацій
РОЗПИСКА
Мною,_________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживания,серія, № паспорта)
отримано___________________________________у технічному стані та укомплектованості
(вид транспортного засобу)
відповідно до записів у протоколі та акті.
"___" _______________20___ р.
Підпис________________
|